Головна » Статті за темою » Рекомендації як написати хорошу роботу МАН

Рекомендації як написати хорошу роботу МАН

Сучасні підходи до шкільної освіти припускають особливу увагу до обдарованих і талановитих дітей, які реалізують свій потенціал в науці і творчості. Цьому покликана сприяти Мала академія наук України, особлива освітня система, що забезпечує організацію та координацію науково-дослідницької діяльності учнів шкіл. Сотні тисяч дітей по всій країні є членами цієї організації, що має державний і міжнародний статус. Головною подією життя МАН є щорічний Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук. Він проводиться в 3 етапи, причому переможці 2 і 3 етапи отримують можливість вступати до вищих навчальних закладів з деякими перевагами. Їм нараховують додаткові бали за призові місця, крім того, університети дуже зацікавлені в тому, щоб призери конкурсу вчилися у них. Адже ці діти є інтелектуальний, духовний, творчий та науковий потенціал країни, в майбутньому вони зроблять важливі відкриття і внесуть великий внесок в науку, економіку та політику України.

Безумовно, щоб стати переможцем конкурсу, потрібно докласти максимум зусиль, так як вимоги до конкурсних робіт дуже строгі. У журі конкурсу на всіх його етапах беруть участь вчені, викладачі університетів, засуженние вчителя, діячі культури. Але кожен учень може взяти участь в цьому змаганні, адже написання науково-дослідницької роботи навіть без перемоги сприятиме інтелектуальному розвитку дитини. Ми ж спробуємо дати корисні рекомендації, як написати хорошу роботу МАН і перемогти.

Що таке робота МАН

Для участі у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів готуються спеціальні роботи, до яких пред’являються досить суворі вимоги. Вони виконуються в повній відповідності з сучасними вимоги до наукових досліджень, включаючи розробку методології та унікальність підходу до конкретної проблематики. Особливістю робіт МАН є те, що вони хоч і мають проблемно-пошуковий характер, але відповідають віковим інтересам та пізнавальним можливостям учасників конкурсу. Це означає, що для учнів різних вікових груп різні вимоги, хоча в будь-якому випадку робота повинна бути цікавою і актуальною для науки або будь-якої галузі знань. Дуже важливо, щоб це було повністю самостійне дослідження, а його результати мали наукову новизну і актуальність.

Також важливо, щоб робота була написана з урахуванням всіх вимог до оформлення, які можна знайти на сайті Малої академії наук. Зауважимо, що ці вимоги змінюються з року в рік, так як адаптуються під зміни вітчизняного законодавства щодо наукової та науково-дослідницької продукції.

Базові вимоги до роботи МАН

Конкурсна робота МАН повинна ґрунтуватися на певній науковій та експериментальній базі, але обов’язково містити дані особисто проведених дослідів, експериментів і досліджень актуальних наукових проблем. Обов’язково потрібні посилання на офіційні наукові джерела, але вітається особиста позиція дослідника і його хоч і невеликий, але внесок в науку.

У роботі повинні бути чітко визначені: мета, об’єкт і предмет дослідження, завдання, методика дослідження, відмінності і переваги нових підходів і результатів, запропонованих конкурсантом.

Робота повинна бути написана в науковому стилі, виклад має бути логічним, грамотним і аргументованим, не приймаються загальні міркування і бездоказові твердження. Обов’язково потрібно викласти конкретні результати досліджень, а також вказати на подальші перспективи дослідження.

Є й особливі вимоги до оформлення роботи, включаючи її структуру та особливості форматування документа. Структура повинна бути такою:

  • титульний лист;
  • анотація;
  • зміст;
  • перелік умовних позначень, символів, скорочень, термінів (якщо є);
  • вступ;
  • основна частина;
  • висновки;
  • список використаних джерел;
  • додатки (якщо є).

Важливо, щоб список використаних джерел був оформлений відповідно до державних стандартів, визначених ДСТУ.

Більше про вимоги до оформлення робіт можна дізнатися на сайті МАН.

Поради з написання роботи МАН

Одним з найважливіших моментів у підготовці конкурсної роботи МАН є правильний вибір теми дослідження. В першу чергу, учневі слід визначитися з тим, яке відділення і секцію вибрати, а також базову дисципліну. Звичайно, потрібно віддавати перевагу тим дисциплінам, до вивчення яких є схильність. Перелік всіх напрямків, за якими проводиться конкурс, є на сайті МАН. Якщо це питання вирішене, то пора подумати про самій темі.

Важливо! Тема повинна бути одночасно цікавою самому конкурсанту і бути актуальною науковою проблемою. Найкраще вибирати такі теми, які мало вивчені, але представляють великий інтерес для наукової сфери. Також можна досліджувати якусь невелику частину більшої, глобальної проблеми. Це дозволить залучити солідну наукову базу, але запропонувати своє оригінальне рішення, яке не буде виглядати другорядним і несамостійним.

Члени журі відповідно до вимог МАН найбільше цінують саме самостійні дослідження, так що не потрібно боятися бути оригінальним і робити несподівані висновки. Саме це і буде новим словом в науці, свіжим поглядом на стару проблему.

Особливо привабливо виглядають роботи МАН з експериментальної або пошукової частиною, коли конкурсант проводить досліди, польові дослідження, практичні дослідження.

Потрібно дуже чітко дотримуватися наукового стилю, адже конкурс МАН науковий, він показує, чи може обдарована дитина представити результати своїх досліджень на зрозумілій мові науки. Для тих, хто мислить більш творчо і нестандартно, існують інші конкурси, в тому числі і в Малій академії наук.

Необхідно строго виконати всі приписи МАН щодо структури роботи та особливостей її оформлення, що стосується і надання всіх необхідних супровідних документів. В іншому випадку робота буде відхилена, а вкладений в неї велика праця виявиться марним.

Дуже вимогливо в МАН відносяться до плагіату, роботи перевіряються, тому не варто сподіватися, що несамостійна або скопійоване у кого-то дослідження візьмуть до розгляду.

Невеликий рада щодо вибору наукового керівника для роботи МАН – краще, якщо це буде досвідчений педагогічний, науковий або науково-педагогічний працівник, який уже має учнів-призерів або брав участь в журі конкурсу.

Сподіваємося, наші поради стануть в нагоді і допоможуть продемонструвати серйозний науковий підхід до підготовки конкурсної роботи Малої академії наук.

При необхідності наші автори можуть допомогти з підготовкою роботи для МАН