Головна » Звіт з практики » Як написати звіт по практиці, рекомендації з приводу проходження практики

Як написати звіт по практиці, рекомендації з приводу проходження практики

звіт по практиці, звіти по практиці в Києві, написання, виконання звітів підлогу практиці під замовлення Необхідність проведення практики для студентів навчальних закладів визначено на рівні постанови Міністерства освіти України в якому вказані положення які регулюють цілі, завдання а також місце практики в програмі навчальних закладів, етапи проведення та організація практики, існування пільги студентам практикантам, стандарти взаємодії і розрахунків між навчальними закладом і базою практики.

В реалії процедура організації практики йде в різних навчальних закладах по різному. У більшості випадків одним з гострих питанням є наявність бази проходження практики, і зацікавленість керівництва комерційних та державних компаній у співпраці з навчальними закладами. Більш прогресивні і великі підприємства, які зацікавлені в кадровому резерві і своєму успішному розвитку беруть шефство над деякими навчальними закладами організовуючи різноманітні програми для визначення та супроводу талановитих студентів, потенційних майбутніх своїх працівників вводячи їх в спеціалізацію ще зі студентської лави. У деяких випадках база практики визначається виходячи з того яке підприємство робило запит на фахівців на рівні держави, в таких випадках регулювання відбувається через міністерство освіти яке визначає бази практики закріплюючи їх за навчальними закладами взяли запит. У випадках коли ВНЗ і підприємство приходять до угоди зі співробітництва, процедура організації практики вирішується через укладення типового договору навчального закладу з підприємством. У навчальному закладі і на підприємстві призначаються керівники практики які визначають її завдання і цілі сформовані на базі навчальної програми. Студенту разом з чіткими інструкціями в формі методичок вручається направлення на практику. Якщо до місця практики більше 50 км згідно законодавства витрати на дорогу бере на себе держава. На базі практики студент-практикант надходить в розпорядження керівника практики (куратора), який і регулює його зайнятість, права доступу до документації та повноваження. На час практики зі студентом можуть укласти тимчасовий трудовий договір, не виключено що можуть попросити студента підписати купу інструкцій, техніку безпеки, в деяких випадках в залежності від особливостей практики можуть навіть нарахувати зарплату. Деякі навчальні заклади можуть пропонувати пройти практику на базі самого навчального закладу або як останнім часом більш поширене запропонувати вирішити питання з місцем практики самому студенту. У таких випадках в хід йдуть знайомства або ж проходження практики відбувається на місці роботи студента заочника.

Залежно від навчальної програми, практика займає від кількох тижнів до кількох місяців. Згідно програми практика може бути виробничою або переддипломної. У першому випадку основною метою практики є набуття навичок роботи за фахом. Практикантові дають можливість поринути в свою спеціалізацію, побачити і спробувати те, чого вчили і про що розповідали викладачі. На переддипломної практики, основним завданням є збір матеріалу для написання дипломної бакалаврскої або магістерської роботи. Залежно від теми роботи і спеціалізації студент збирає документацію підприємства, може так само проводити дослідження, експерименти … Однією з умов проходження практики є формування звіту, в якому студент фіксує свої спостереження, хронологію дій, результати участі у виробничому процесі, висновки, припущення і рекомендації.
Звіт по практиці регламентується методичними вимогами які зазвичай видаються студенту в формі порожніх бланків для подальшого заповнення їх від руки або в формі методички в якій прописані цілі, завдання, завдання і приклад оформлення документації.

Зміст звіту по практиці залежить від спеціалізації студента, зазвичай він складається з титульного листа в якому вказують хто і де на посаді кого проходив практику, завдання поставлені перед практикантом, опис місця практики, щоденник практики в якому студент фіксує по днях що він робив, описує результати виконаних завдань які ставилися перед студентом-практикантом (конспекти, спостереження, опис ходу і результатів заходів в яких брав участь або організовував студент, заповнена документація …), висновки в яких студент описує все з завдань виконано, чи досягнуто мети, загальне враження, досягнення.

Можна помітити, що написання звіту на відміну від самої участі студента в виробничому процесі не настільки захоплююче але важливе з точки зору рефлексії, ну і звітність є звітність, вона потрібна не тільки для того щоб закріпити знання і досвід, а й хоча б для обгрунтування отримання зарплати фахівця який бере участь в організації процесу …

Не секрет, що більшість студентів ставляться до звіту формально, але саме від його правильного і якісного оформлення залежить оцінка за проходження практики.

З урахуванням цього хочемо дати кілька порад щодо того як краще написати звіт по практиці, та й взагалі щодо проходження самої практики.

Щодо бази практики це окрема тема … Як її знайти і де ми розглянемо в іншій статті.

Припустимо з цим вам пощастило і у вас залишається деякий час до початку самого процесу практики.

В першу чергу налаштуйтеся на інтенсивну і відповідальну роботу. За пару тижнів або місяців у вас напевно з’явиться можливість спробувати те, чого вас вчили всі ці роки. Не виключена ймовірність того, що вам можуть запропонувати там надалі роботу, або практика дозволить вам вникнути в політику компанії і ви з легкістю пройдете співбесіду на цікаву для вас посаду.

Рекомендуємо вам відвідати консультації керівника практики в вашому навчальному закладі на яких розповідатиметься що потрібно робити, з чого починати, куди йти, де відмітитись, у кого, на що звернути увагу, які документи потрібні, що потрібно зробити, як оформити, які альтернативи можливі … Безліч досить важливих питань організаційного характеру озвучуються саме там і вони не прописуються у методички і на форумах в інтернеті, так як все може бути досить індивідуально. Наприклад в цьому році практика на одному підприємстві в минулому було на іншому і схема змінилася, з цього знайдіть час і можливість. В крайньому випадку попросіть старосту записати на відео інструкції препода і викласти десь в соц мережі.

Другий момент, необхідно взяти завдання на практику яке може бути прописано в методичкі або ж знову-таки, озвучується куратором практики на консультаціях з вимогою про оформлення звіту. У кожному навчальному закладі вони різні, тому звертайтеся на кафедру. Знову ж можна домовитися зі старостою і викласти в соцмережі для тих хто не був присутній на консультаціях, це особливо актуально для заочників які суміщають роботу і навчання.

Якщо консультацій не було, йдіть на кафедру, до лаборантів, питайте хто може вас проконсультувати, можуть підійти поради старшокурсників, при необхідності попросіть показати вам приклади оформлень звітів по практиці попереднього випуску.

Будьте готові до того що на базі практики процес може трохи відрізнятись від того що написано в методичці, тим більше якщо ви не є степендіантом з якої-небудь програми компанії. Найчастіше керівники бази практики не зацікавлені в якісній організації процесу на місці і можуть навіть запропонувати студентам прийти в кінці з готовим пакетом документації за підписами та печатками. Можуть так само частково приділити вам увагу, і це теж можна зрозуміти так як кураторство, як правило, функція поєднана і фахівця потрібно виконувати в першу чергу свої функціональні обов’язки і піклується про благополуччя компанії в якій він працює. У будь-якому випадку відношення псувати з керівником на місці практики не варто, є можливість – робіть, беріть участь. Якщо розумієте, що ви для куратора ускладнюєте його роботу, запропонуйте свій варіант своєї участі, можливо, ви зможете допомогти йому в його роботі, при цьому витягти для себе максимум користі, головне, як то кажуть, не плутатися під ногами.

Дуже важливо в перші дні практики узгодити з керівником щодо з поставлених перед вами завдань вам можна буде реалізувати, в чому можна взяти участь а що доведеться вигадувати або чим це можна замінити.

Одним з важливих моментів продуктивного проходження практики є ваша позиція. Якщо ви звичайно зацікавлені в даному досвіді, постарайтеся більше слухати, спостерігати, якщо є можливість пробувати. Якщо ви будете допитливі, уважні, напевно вам приділять увагу і дадуть цінні поради по темі або можливість спробувати, взяти участь …. Не варто також забувати про те, що ваші супер-знання з навчальної лави можуть бути відірвані від реальності, отже більше вчіться і не намагайтеся блиснути своїми знаннями, для потенційного роботодавця важливіше ваша здатність до навчання, старанність, уважність ніж ерудованість. Пам’ятайте що навіть досвідчені фахівці навчаються і вникають в специфіку на новому місці роботи від декількох місяців до декількох років а тут практикант, тож вчіться і ще раз вчіться!

Так само варто пам’ятати, що вам ніхто нічого не винен. Позиція всіх комерційних компаній відрізняється від позиції викладачів, які намагаються вам донести і навчити, Хочете досвід, роботу – проявляєте ініціативу, намагайтеся, пробуйте, організовуйте себе, зацікавте собою інших своєю старанністю, відповідальністю в майбутньому вам доведеться боротися на співбесідах за вакантні місця і продавати себе.

Якщо вас долучають до виробничого процесу привчайтесь відразу всі інструкції, послідовність дій або записувати на відео а краще ручками в зошит, систематизуйте інформацію, повторюйте матеріал, вчіть, аналізуйте! Для ефективності засвоєння краще подумки пропрацювати послідовність перед сном в цей же день і вранці наступного дня.

Щодо написання звіту з практики. Не відкладайте це на останній момент. Всі документи, записи, спостереження потрібно заповнювати на свіжу голову в день проведення, нехай навіть ви будете втомленим за день, приділіть 30-40 хвилин увечері оформлення необхідних документів, нехай це навіть буде чорновий варіант. Інформація забувається швидко тим більше при такому інтенсивному потоці і насиченості подій. Якщо ви упустите щось, або відкладете на потом доведеться потім вигадувати і викручуватись, так як все забудеться.

Не виключена ймовірність того що деякі моменти зі звіту вам доведеться вигадувати, наприклад у вас не вийде реалізувати всі завдання практики, вам не дозволили, не довірили, а відсутність в звіті запланованого з поясненням того що не вийшло піде не на користь гарної оцінки, отже погоджуйте авантюру нібито зробленого з керівником, просіть вас зрозуміти, нехай при необхідності підтвердить що це було і ви це робили. Хоча в деяких випадках у висновках можна описати проблему, що не вийшло зробити, чому і що зробили замість цього. Це вже як ви вважаєте за потрібне.

Будьте готові до того, що частина роботи керівника вам запропонують зробити самому, наприклад написати на себе характеристику і відгук. Найчастіше так і відбувається. Оформлення даного документа це теж досвід і його можна так само розглянути як плюс. Вам можуть дати приклад, або щось подібне можна знайти в інтернеті. Відгук з місця практики та характеристику варто писати за завданнями практики, наприклад брав участь в тому то, проводив, те-то, проявив себе так-то, придбав навички такі-то, пару слів можна про позитивні профякості. Головне не переборщити з похвалою себе улюбленого … Пам’ятаєте, ви всього лише практикант і нічого супер нового, через брак досвіду ви запропонувати не можете.

Організовуйте процес таким чином що б всі документи на яких необхідна печатка були вже оформлені до кінця проходження практики. Якщо відповідальні або ключові кадрові фігури  бази практики планують відпустку, потурбуйтеся про їх автографи на ваших документах заздалегідь.

Можливо вам відмовлять у наданні частини документів компанії або печатках. Не варто переживати з цього приводу і влаштовувати терор. Дане питання можна спробувати узгодити з керівником практики у вузі, для нього це буде не новиною, такі ситуації не поодинокі в наш час, вам можуть піти на поступки і прийняти звіт без печаток. У будь-якому випадку це питання потрібно вирішувати ще з перших днів практики, уточнювати можливості. В крайньому випадку, треба буде шукати можливість поставити печатку в інших організаціях.

Якщо ж ви є студентом заочником, і для вас оформлення результатів є формальність, в такому випадку замовляйте звіт по практиці в спеціалізованому агентстві. Вартість такої роботи буде розумна, при цьому захистить вас від недосипів і звільнить вас для більш цікавих і приємних речей.

Бажаємо вас успішного професійного росту і гарних оцінок!